U Nas nastrój wakacyjny wciąż trwa. Z cyklu łatwych i przyjemnych – dziś odpowiedź na pytanie – Beata, dlaczego Twój kolor togi jest zielony?
Wydawałoby się, że odpowiedź na te pytanie wszyscy moi znajomi już znają, lecz okazuje się, że są i tacy którzy nie zostali wdrążeni w ową „tajemnicę”. W roli wyjaśnienia wszystkim moim znajomym, jak i moim Klientom tworzę niniejszy wpis i tytułuję go „Barwy na sali sądowej”.
Zacznijmy od tego, że określone grupy prawnicze mają obowiązek występować na sali sądowej w oficjalnych strojach, czyli togach. Wzór togi określony jest w Polsce przepisami prawa, które regulują nawet ilość guzików czy fałd na todze. Nie wchodząc jednak w szczegóły skupmy się na tym co istotne. Dla poszczególnych grup zawodowych przypisany jest inny kolor żabotu oraz obszyć togi. Na sali sądowej możemy zatem spotkać togi z żabotami o kolorze zielonym, niebieskim, fioletowym, czerwonym, biało-czerwonym i szarobłękitnym. Moja nastoletnia córka definitywnie wskazuje, że nie pójdzie po rodzicach i nie wybierze żadnego z zawodów prawniczych, dopóki nie pojawi się toga w kolorze pudrowego różu. Pożyjemy – zobaczymy ☺
Zieleń na sali sądowej – to mój kolor. Dla adwokatów przypisany jest kolor togi z żabotem i obszyciami w kolorze zielonym. Adwokat kojarzy się z obroną; z osobą oskarżonego, a kolor zielony ma z kolei symbolizować nadzieję. Jeszcze kilka lat wstecz obrony w postępowaniu karnym mógł się podjąć jedynie adwokat. Dziś, z uwagi na ujednolicenie systemu kształcenia dla adwokatów i radców prawnych obrony w postępowaniu karnym mogą podjąć się obie te grupy prawnicze. Moim jednak skromnym zdaniem ze sprawą karną zawsze powinniśmy udać się do adwokata. Prawo karne od zawsze było wpisane w zawód adwokata. Radcowie prawni uprawnienia te uzyskali stosunkowo niedawno i w mojej ocenie „tego kunsztu nie wyssali jeszcze z mlekiem matki”.
Radcowie prawni – dla tej grupy prawniczej mamy togi ze stawkami koloru niebieskiego. Nie znalazłam informacji co historycznie kolor niebieski miałby symbolizować, lecz niejednokrotnie natknęłam się na wpis zgodnie z którym niebieski to kolor spokoju i twórczego myślenia. Te informacje podawali jednak sami radcowie prawni, więc – jako adwokat – nie mogę się z tym zgodzić ☺
Przeciwieństwem mojej zieleni jest kolor czerwony, który został przydzielony prokuratorom. Czerwień ma sygnalizować zagrożenie dla oskarżonego. To w końcu prokurator strzeże praworządności i czuwa na ściganiem osób, które łamią prawą.
Kolor fioletowy przypisany został z kolei sędziom. Prócz purpury na żabocie charakterystycznym atrybutem dla tej grupy prawniczej jest zakładany przez sędziego na sali sądowej łańcuch z orłem. Kolor fioletowy jest dla wszystkich sędziów, niezależnie od tego czy to sędzia orzekający w sądzie rejonowym czy w sądzie okręgowym bądź apelacyjnym, w wydziale cywilnym czy w wydziale karnym. Tu warto wiedzieć, że sędziowie Sądu Najwyższego oprócz togi z fioletowym żabotem i łańcucha z orłem noszą również nakrycie głowy, które określane jest mianem biret. Wyjątkiem dla fioletu są sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, bowiem noszą Oni żaboty w kolorach naszych barw narodowych, tj. biało-czerwone. Ci sędziowie również prócz togi zakładają na swoje głowy birety, a sędzia, który przewodniczy składowi sędziowskiemu zakłada również łańcuch z orłem.
Piękny kolor szaroniebieski należy do Radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, czyli oficjalnych pełnomocników Skarbu Państwa w sporach sądowych. Osobiście nie miałam możliwości bezpośredniego podziwiania tej barwy na sali sądowej. Wy pewnie też.